Subject-а или темата на един имейл е нещо много важно, когато става дума за професионална комуникация. Когато пишеш на някого по работа, човекът отсреща трябва лесно да може да разбере кой и за какво му пише. А ако говорим за кандидатстване за работа, темата е още по-важна – тя е първото, което ще те отличи от всички останали кандидати.
(Това важи и за кандидатстване за работа, което не се прави чрез имейл, а с помощта на друга система, която ти позволява да напишеш Subject на съобщението си.)
Какво трябва да казва темата? Най-общо казано:
– кой си ти;
– за какво кандидатстваш
– какви са квалификациите ти
Може да ти се струва трудно да напишеш всичко това с няколко думи, но всъщност не е така.
Въпреки че в различните случаи нещата не винаги са идентични, ето няколко общи правила, които ще ти помогнат, като започнеш да пишеш темата на имейла си:
1. Бъди кратък
В зависимост от това дали получателят гледа входящата си поща на компютър или на мобилен телефон, той ще види или 60, или 25-30 знака от твоята тема. Затова се опитай да се вместиш в тях. Това значи, най-общо казано, между 6 и 8 думи.
Например: Кандидатура за асистент мениджър
2. Постави най-важните думи в началото
Вероятността да ти прочетат имейла на телефон е доста голяма, затова се застраховай, като поставиш най-важните думи първи. Така те ще бъдат прочетени при всички случаи.
Например: Инженер химик с 10 години опит
3. Бъди ясен и конкретен
Хората, които се занимават с подбор на кадри, често са много заети и може да отделят на една кандидатура не повече от няколко секунди. Затова се постарай темата на имейла ти да е толкова ясна и конкретна, че на получателя да му стане ясно за какво става дума още преди да отвори имейла. Махни всички излишни думи, които не носят информация.
Например: Иван Иванов – кандидатура за мениджър продажби
4. Използвай логични ключови думи…