А като споменах за мъртва тяга – имате ли представа как се прави мъртва тяга с 200-килограмова щанга на дървен под? Много трудно, защото като пуснете няколко пъти по-рязко тежката щанга, подът ще отиде на кино и най-малкото ще ви направят забележка да спускате по леко. Уж лесно решение, но така е невъзможно да се провежда качествена тренировка.
За професионалния фитнес от голямо значение е и местоположението на залата. Най-подходящото място за една добра зала е на партера, в никакъв случай по-нагоре.
Казвам го от опит. Преди време, малко преди важно състезание, ме помолиха да напусна фитнеса в един хотел. Залата беше на третия етаж и докато изпълнявах движението мъртва тяга, хотелът се тресял. В подобни случаи ще получите и безброй предупреждения да не изтървете някой диск.
Основата на фитнес залата трябва да бъде бетонна, настилката на пода да е от специална гума, а на местата за провеждане на движения като мъртва тяга и клек с щанга на рамене да има специални вградени в пода тренировъчни гумени или дървени подиуми, които да неутрализират шума от тежките щанги, да предпазват пода и да бъдат стабилни и безопасни за трениращите.
По стандарт тренировъчният дървен подиум, който е по-лесен за приложение (но не толкова добър, колкото гумения), е с размери 3 на 3 метра и върху него се поставят гумени ленти с цел да се запази за по-дълго време.
Освен това не трябва да се забравя, че професионалната зала трябва да бъде много добре осветена, проветрена, почистена и добре затоплена (особено през студените зимни месеци). Музиката в залата не трябва да е висока, защото ако някой ви помага и не е достатъчно концентриран, може и да не ви чуе, когато се нуждаете от помощ!
Всички тези неща имат значение за една добра фитнес зала. За съжаление на знам дали има някакви стандарти и дали, ако има, те се спазват.
Фитнеси вече има под път и над път. Но важно е не количеството, а качеството!