Когато си навън или на път обаче, нещата се усложняват. Не винаги можеш да си намериш за ядене нещо, което не е сандвич или пакетче бисквити. Тогава какво? В този случай спазвай следното правило – ако ти се наложи да хапнеш нещо с повече въглехидрати в него, постарай се следващите три хранения да се ниско въглехидратни. Иначе казано, ако изядеш един сандвич на закуска, постарай се да не повтаряш до края на деня. Потърси някакви плодове или ядки или намери заведение, където можеш да си поръчаш нещо готвено (месо, яйца и т.н.), без хляб, разбира се.
Къде отива алкохолът?
Както вече сме писали, той също не е най-добрият приятел на добрия външен вид. Старай се, когато излизаш вечер, да пиеш нискоалхоколни напитки – не повече от две чаши вино или една бира. Разбира се, винаги може да се окажеш пред голям, пълен със захар коктейл, но това не означава да го изсипеш демонстративно в мивката! От един път нищо няма да ти стане, въпросът с нездравословните практики е да не ти стават навик.
Друг полезен съвет е да внимаваш с менютата в ресторанта. А именно – избери си какво ти се яде, преди да разгледаш менюто или самите ястия. Идеята на този съвет е, че повечето хора избират с очите, а не с главите си. Например, ако сядаш да вечеряш, трябва да имаш ясната идея, че няма да се тъпчеш и че ще си поръчаш някаква салата с пиле, пържола или риба. А не да разглеждаш какво предлагат и да се впечатлиш от апетитната лазаня.
Още нещо – внимавай с шведските маси. Ако по време на пътуване се окажеш в хотел с шведска маса за закуска, имай предвид, че е много вероятно да си вземеш от всички възможни тестени предложения. Имай го предвид и внимавай, когато се изправиш пред изкушаващите възможности.
Дръж лаптопа на бюрото, а не в леглото. Не, това не е друга тема – мястото, на което работиш, има пряка връзка с хранителния ти режим. А именно – ако работиш, седнал в леглото, започваш да асоциираш завивките с активност и бодрост, а не със сън и спокойствие. Това може допълнително да навреди на съня ти (а ако пътуваш често, по всяка вероятност и без това спиш по-малко, отколкото вкъщи), което от своя страна намалява нивото на лептина – хормон, който създава чувство на ситост. Същевременно се увеличава нивото на грелина – хормона, който събужда чувството на глад. Иначе казано, в резултат на проблемите със съня и внасянето на работата в леглото, апетитът се покачва повече, отколкото трябва.
Ако имаш среща с бизнес партньор…