Вечните комикси

0
593

Траяновата колонаКогато император Траян заповядва да разкажат историята за неговите победи над даките, като ги изобразят на каменна колона, той не подозира, че векове по-късно изследователи ще нарекат този паметник един от първите комикси в света.

Реклама

До 19 век комиксите съществуват под тези странни за нас форми – каменни изображения, глинени съдове на ацтеките, китайски и японски вази; гоблени, изработвани от благородни дами в мрачни средновековни замъци. В края на 19 век обаче, с развитието на периодичния печат, по страниците на вестници и списания започват редовно да се появяват истории в картинки. Разцветът на този тип разказ тепърва предстои.

В последните години на века се ражда първият много популярен герой на комикс. Той се казва Жълтото хлапе и е плешив, със стърчащи зъби и с жълта нощница. Хлапето се подвизава по улиците на Ню Йорк заедно с други пакостници като него. Жълтото хлапеСпоред някои изследователи неговата жълта нощница може би е дала името на жълтата преса, тъй като Жълтото хлапе се подвизава именно в сензационните вестници на Джоузеф Пулицър и Уилям Рандолф Хърст.

В началото на 20 век се появява литографският метод за печатане на изображения и това дава нов тласък на развитието на картинките и комиксите в пресата. На хората все повече им харесват рисуваните истории, затова се появяват и първите самостоятелни книжки. Комиксът вече не е просто страница от вестника.

Супермен

Той е създаден през далечната 1932 г. от Джери Сийгъл и Джо Шустър. Минават шест години преди героят да се появи в комикс. Но щом веднъж се появява, той предизвиква истинска лудост по супергероите и след него започват да се създават нови и нови такива образи. Самият Супермен пък прескача от комиксите в телевизията, киното, видео игрите, дори в радио сериали.

За да стигнем до популярността на комикс героите, не можем да пропуснем хората, които стоят зад тях – издателите на рисуваните книжки.

През 1935 г. един бивш военен…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here