Американският журналист и водещ на новини Уолтър Кронкайт (1916 – 2009) е бил известен като човека, на когото американците са имали най-много доверие. Той е отразявал Виетнамската война, убийството на президента Кенеди, скандала Уотъргейт и още много емблематични събития от 20 век.
През 1967 г. CBS решават да направят нещо интересно – да сменят поредицата си “20 век” с “21 век”. Идеята е новото предаване да гледа не назад в миналото, а напред в бъдещето. То продължава три сезона и негов водещ е Уолтър Кронкайт.
В един от епизодите – “Домът на 2001 г.”, – излъчен през 1967 г., Кронкайт цитира доклад на правителството, според който през 2000 г. хората ще работят по 30 часа на седмица благодарение на напредъка в технологичното развитие. Същевременно ще има и ваканции от по 1 месец.
И какво ще правят хората с цялото това свободно време?
Ще се забавляват. Кронкайт доста добре е описал една домашна система за филми и музика и въпреки че видът й е доста ретро, идеята е доста точна. Виж видеото, а под него има и превод:
„Голяма част от това ново свободно време хората ще прекарват у дома. Тази конзола контролира цяла система от оборудване, което информира, обучава и забавлява семейството на бъдещето. Възможните вечерни програми се показват на този екран. Можем например да гледаме футболен мач. Или цветен филм на нашия голям 3D телевизионен екран. Звукът ще идва от тези тонколони във формата на глобуси. Или, само с натискането на едно копче, можем моментално да избягаме от нашия живот в 21 век и да изпълним стаята със стерео музика от едно друго време. Всичко в този дом на бъдещето е направено за максимално удобство. Днешните климатици например са само началото. Домът на 21 век може да е напълно контролирана околна среда. Например, тези стенни панели могат да се променят, за да затъмнят стаята или да позволят навлизането на повече светлина. Те се управляват с помощта на това табло.“
Другите стаи на дома на бъдещето са кабинет, също пълен с конзоли за дистанционно общуване и работа, и кухня, където храната се приготвя автоматизирано. Специално за кухнята прогнозите са се оказали не много точни. Както и за 30-часовата работна седмица.
Виж видеата за кабинета и кухнята: