Как се глади риза

0
1887

Изгладена риза

Когато
включиш ютията, изчакай няколко минути, за да се загрее. Можеш да провериш дали е загрята, като напръскаш повърхността с една-две капки вода – ако водата се изпари веднага, ютията е готова. Време е за самото гладене!

Реклама

Ако ризата е много измачкана, поръси я леко с вода, преди да започнеш гладенето. Разкопчай ризата. Гладенето протича в следния ред:

1. Яката – изглади я и от двете страни
2. Ръкавите
3. Гърбът
4. Предната част

Недей да гладиш две части от ризата по едно и също време. Когато гладиш гърба, гладиш само него. Останалата част от ризата остави да се спуска от дъската, като внимаваш да не омачкаш това, което вече си изгладил. Когато гладиш яката и маншетите (това е тази част от ръкава, която обвива китката), започни от ръба и продължи навътре.

Не забравяй да изгладиш всички шевове! Около шевовете дрехите често се мачкат много, затова, ако им обърнеш внимание, ризата ти ще спечели много и определено ще има завършен вид!

След гладенето закачи ризата на закачалка! Не оставяй старанието ти да се обезсмисли, като я захвърлиш някъде или просто я метнеш на някой стол. Нека ризата е закачена до момента, в който си готов да я облечеш.

Има и друг вариант – да гладиш ризите си не когато ти трябват, а след като са изпрани. Тогава процедурата е същата, с един съществен момент – недей да прибираш изгладената риза веднага в гардероба. Остави я за около 20-30 минути на закачалка, за да може да изстине и да не се намачка наново, когато я напъхаш сред останали те дрехи.

След като приключиш гладенето, не прибирай веднага и ютията – остави я да изстине 15-20 минути.

Вярно е, че доста мъже смятат, че гладенето е женска работа. Все пак, никога не знаеш кога ще ти се наложи да я свършиш сам. Пък и не е зле да знаеш как да се грижиш сам за себе си.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here