Първият леден хотел в Холандия се намира в град Зволе.
Това е напълно нормален хотел, като се изключи фактът, че температурата в него е 8 градуса по Целзий. И че, ако се къпеш преди лягане, трябва задължително да изсушиш косата си, защото иначе тя ще замръзне.
Хотелът е построен за скулптурен фестивал. Състои се от три стаи и е разположен в замразен склад. Обикновено ледените хотели са сред природата, но при тези географски ширини това би било невъзможно.
Това е първият леден хотел в Европа, който отваря врати толкова на юг. Най-големият такъв хотел се намира в северна Швеция – за зимата на 2011/2012 г. той има 47 стаи.
Две от стаите в хотела в Зволе са украсени с фигури, изрисувани в леда. Третата е с морска тема – на една от ледените стени има нарисувана гигантска мида. Основна атракция в нея обаче е леглото, което може да се освети в различни цветове с помощта на лампи, инсталирани под леда.
Хотелът е построен за 10 дни и приема гости от 3 декември до 29 януари. Нощувка със закуска за двама души струва 199 евро.
{morfeo 689}