Второ – развий умения за новата си професия
Тъй като става дума за нова за теб професионална област, се предполага, че нямаш необходимите умения за нея. А за да кандидатстваш за работа, дори и да е на ниско ниво в йерархията, ще ти трябват такива умения. Ето няколко начина да ги развиеш:
1. Проучи какви са изискванията на работодателите
Разглеждай обяви за работа в областта, която ти харесва, и проучи какви умения искат работодателите. Обърни специално внимание на онези, които се повтарят в повечето обяви – например работа със специфичен софтуер, чужд език и т.н. След това можеш да обмислиш как да придобиеш тези умения.
2. Опиши всичките си умения в CV-то си
Дори и да ти се струва, че голяма част от уменията ти не са свързани с новата ти професионална сфера, това може и да не е точно така. Опиши всичките си общи умения и опит – работа с хора, ръководене на екип, мениджмънт. Никога не знаеш кое ще се окаже необходимо за новите ти работодатели.
3. Учи
Дали ще се запишеш на курс, ще си купиш учебници или ще започнеш да се самообразоваш онлайн е въпрос на желание и стил на учене. Избери си вариантите, които са ти най-лесни, и започни да учиш новия език или техническо умение, което ще ти помогне в търсенето на работа в новата област.
4. Създай си нови контакти
Хората, които вече работят в областта, в която ти едва започваш, могат да ти бъдат много полезни – със съвети, с контакти и т.н. Затова се опитай да се запознаеш с такива хора или поне да се свържеш с профилите им в социалните мрежи. Не всеки, на когото ще попаднеш, ще е готов да ти споделя опита си, но дори и на един такъв човек да попаднеш, това ще ти бъде много полезно.
Трето – време е за малко истински опит…