Шефът е особено нещо – ако е свестен, може да направи работата ти лека и приятна, а ако е гад, може да направи работния ти ден дълъг колкото година. Лошото на гадните шефове е, че те се предлагат в най-разнообразни разновидности и всеки подвид на вида „гаден шеф” има нужда от специално третиране.
Тук слагаме малка скоба. Преди да търсиш начини да се противопоставиш на гадния шеф, замисли се дали наистина проблемът е в него. Той ти е ядосан от една седмица и те гледа на кръв. Без причина? Или защото през тази седмица си закъснявал почти всеки ден за работа с по един час?
След като си преминал този въпрос и си убеден, че не ти си проблемът, вече можем да си говорим за различните типове гадни шефове. Започваме с един по-обобщен вид, който се среща много често:
Тормозещият, вечно критикуващ и недоволен шеф
Това е типът шеф, който никога не е доволен от теб, винаги има невъзможно високи изисквания, поставя нереално кратки срокове за задачите, с които те товари и като цяло се държи ужасно с подчинените си. Което от своя страна им пречи да работят добре.
Какво да правим?
Ако шефът е непоносим дотолкова, че да ти се иска да напуснеш, може би това е най-добре за теб, но пък не винаги можеш да си го позволиш. Ако работата ти харесва, заплатата е добра и имаш възможност да научиш и постигнеш много, обяснимо е да не искаш да напуснеш заради тормозещия шеф. Обаче трябва да се справиш някакси с положението.
Първо, старай се да бъдеш безупречен. Ако той си търси повод да те тормози и критикува, направи намирането на повод възможно най-трудно, като си вършиш добре работата.
Второ, ако чувстваш лично отношение, говори с него. Поискай среща на четири очи, не прави драми пред всички колеги – това по-скоро ще влоши нещата. Идеята не е да правиш риалити на работа.
В разговора с него бъди спокоен…