Роботи убийци – от фантастика към реалност

0
585

Transformers

Реклама

Международна надпревара за роботи

След като Студената война премина под знака на космическата надпревара и надпреварата в ядреното въоръжаване, възможно ли е следващото състезание да бъде за роботи? Напълно, казва проф. Шарки. Ако една държава започне да развива този вид военни сили, логично е останалите, които имат средствата и възможностите, да я последват. В момента държави като САЩ, Русия, Китай, Израел са започнали да разработват и използват военни роботи и може да се каже, че са поставили началото на надпреварата.

Американското правителство например влага милиони в роботизирани системи – въздушни, наземни и морски – и използва бойни роботи във войната в Ирак.

Моралната дилема

Основният страх на специалистите е изобразен като художествена измислица в поредицата „Терминатор“ – страхът, че роботите имат едновременно огромна мощ и ограничен капацитет да преценят кое е добро и кое е лошо. Освен това технологиите все още не са достатъчно добри, че да е възможен изкуствен интелект, който да различава примерно бременна жена от жена, която носи експлозиви пред себе си.

Друг страх, също посочен от проф. Шарки, е, че роботите не могат да преценят какво е пропорционална употреба на сила. Един войник не би взривил пълен училищен автобус, защото в него има военнопрестъпник. Но не се знае какво решение би взел робот в същата ситуация.

Цената

Да се използват роботи във войни не е и скъпо, което увеличава вероятността това да става все по-широко разпространена практика. Тя може да се копира и от терористи – проф. Шарки смята, че е възможно роботи да заменят сегашните камикадзета в самоубийствени терористични атаки.

Правото

Според сега действащото международно право във война не могат да се използват роботи, чиито действия не се направляват от хора, но в бъдеще това би могло да се промени.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here