На бас, че знаеш доста работи за цифровата фотография! Ние знаем, че знаеш, но решихме да разширим познанията ти, за да те улесним, ако си решил да си купуваш цифров фотоапарат.
Най-трудната част от избора е съпоставката между различните варианти, на които си се спрял. А и трябва да бъдеш внимателен, когато избираш цифров фотоапарат, защото, щом веднъж си го купиш, определено ще го ползваш доста време.
Нашите съвети ще ти помогнат да избереш най-доброто! Чети внимателно:
И така как да си избера фотоапарат?
Първо ще се спрем на цялата тази каша около имената на различните компоненти. Ако обаче мислиш, че Autofocus (AF); Lag time; Pixel и другите подобни не са нова информация за теб, бягай на страница 2. Оставили сме английските обозначения, тъй като колкото и да им разправяхме на тия от Canon, Nikon и т.н., така и не пожелаха специално за партидата за България тия работи да ги напишат на български. Ето нашият речник на цифрово-фотоапаратните термини:
Autofocus (AF) (Автофокус): Способността на фотоапарата да разпознава обекта, който искате да снимате, и да фокусира точно върху него.
Card (Карта): Накратко – мястото, на което се намират снимките, вместо традиционната лента. Най разпространените формати са: CompactFlash, Memory Stick, MultiMediaCard (MMC), Secure Digital (SD), SmartMedia, и xD-Picture Card.
Digital zoom (Цифрово увеличение): Допълнително увеличение над оптичното. Хубаво е да го има, но трябва да знаеш, че е за сметка на качеството на снимката.
JPEG: Формат, в който се запазват снимките. Този формат предлага най-добро съотношение между качество и размер на файла.
LCD: Liquid Crystal Display. (Течнокристален дисплей) – Замества визьора. Това е дисплеят на гърба на фотоапарата.
Lag time: Времето за забавяне между натискането на копчето за снимане и самото снимане.
Pixel (Пиксел): Основна единица, изграждаща изображението. В общия случай колкото повече пиксели, толкова по-качествено изображение. Един милион пиксела са равни на един мегапиксел.
Resolution (Резолюция): Определя „яснотата” на снимката. По-голяма резолюция, по хубава снимка, която обаче заема повече място на картата.
ISO (Светлочувствителност): Тази характеристика отговаря на светлочувствителността на традиционните филмови ленти. По-големите стойности на ISO показват по-висока светлочувствителност, т.е. може да се снима без светкавица в тъмни помещения. Но с увеличаване на ISO намалява качеството на изображението, затова е добре да видиш как изглеждат снимките, правени с най-високо ISO, за да прецениш колко голяма е загубата на качеството.
SLR (Огледално-рефлексни фотоапарати): Предлагат по-големи възможности и са по-скъпи.
Колко мегапиксела ми трябват?