Как да си избереш дигитален фотоапарат

0
306

ФотоапаратНа бас, че знаеш доста работи за цифровата фотография! Ние знаем, че знаеш, но решихме да разширим познанията ти, за да те улесним, ако си решил да си купуваш цифров фотоапарат.

Реклама

Най-трудната част от избора е съпоставката между различните варианти, на които си се спрял. А и трябва да бъдеш внимателен, когато избираш цифров фотоапарат, защото, щом веднъж си го купиш, определено ще го ползваш доста време.
Нашите съвети ще ти помогнат да избереш най-доброто! Чети внимателно:

И така как да си избера фотоапарат?

Първо ще се спрем на цялата тази каша около имената на различните компоненти. Ако обаче мислиш, че Autofocus (AF); Lag time; Pixel и другите подобни не са нова информация за теб, бягай на страница 2. Оставили сме английските обозначения, тъй като колкото и да им разправяхме на тия от Canon, Nikon и т.н., така и не пожелаха специално за партидата за България тия работи да ги напишат на български. Ето нашият речник на цифрово-фотоапаратните термини:

Autofocus (AF) (Автофокус): Способността на фотоапарата да разпознава обекта, който искате да снимате, и да фокусира точно върху него.

Card (Карта): Накратко – мястото, на което се намират снимките, вместо традиционната лента. Най разпространените формати са: CompactFlash, Memory Stick, MultiMediaCard (MMC), Secure Digital (SD), SmartMedia, и xD-Picture Card.

Digital zoom (Цифрово увеличение): Допълнително увеличение над оптичното. Хубаво е да го има, но трябва да знаеш, че е за сметка на качеството на снимката.

JPEG: Формат, в който се запазват снимките. Този формат предлага най-добро съотношение между качество и размер на файла.

LCD: Liquid Crystal Display. (Течнокристален дисплей) – Замества визьора. Това е дисплеят на гърба на фотоапарата.

Lag time: Времето за забавяне между натискането на копчето за снимане и самото снимане.

Pixel (Пиксел): Основна единица, изграждаща изображението. В общия случай колкото повече пиксели, толкова по-качествено изображение. Един милион пиксела са равни на един мегапиксел.

Resolution (Резолюция): Определя „яснотата” на снимката. По-голяма резолюция, по хубава снимка, която обаче заема повече място на картата.

ISO (Светлочувствителност): Тази характеристика отговаря на светлочувствителността на традиционните филмови ленти. По-големите стойности на ISO показват по-висока светлочувствителност, т.е. може да се снима без светкавица в тъмни помещения. Но с увеличаване на ISO намалява качеството на изображението, затова е добре да видиш как изглеждат снимките, правени с най-високо ISO, за да прецениш колко голяма е загубата на качеството.

SLR (Огледално-рефлексни фотоапарати): Предлагат по-големи възможности и са по-скъпи.

Колко мегапиксела ми трябват?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here