Тя влиза в стаята. Ти ставаш от стола, тръгваш към нея, поемаш нежно ръката й и я целуваш леко (нали знаеш, не с “Мляс!”, а с полъх); след това й вземаш палтото и й помагаш да седне, като издърпваш стола й; ако по някое време тя излезе от стаята, щом се върне, леко се повдигаш на стола си.
Всичко това е запазена марка на кавалерството и то в най-чист вид. Преди време тези неща даже не са били пожелателни, а задължителни за определени обществени кръгове. А и не само за тях – който и филм от средата на века и малко след това да вземеш, ще видиш отваряне на врати, жестове на кавалерство, внимание… (След което идва сексуалната революция и жестовете се променят, но това е една друга тема.) За илюстрация ето откъс от наръчник по маниери на джентълмена от осемнадесети век: “По време на танц кавалерът придържа своята дама през талията с дясната си ръка, като внимава да не я притиска прекалено близо до себе си. След като е танцувал с една дама, джентълменът трябва да й предложи ръката си и да я заведе обратно до мястото й. След това трябва да се поклони, а тя – да му позволи да се оттегли.”
Днес обаче кавалерът все повече сякаш се превръща в изчезващ вид. И не само това, ами и самите жени сякаш вече не очакваме точно това романтично-героично кавалерство, което е трогвало нашите баби. Както всичко около нас, и кавалерът е осъвременен, опростен и практичен.
Това не значи, че отварянето на вратата престава да прави впечатление на една жена. Или това да й помогнеш, ако трябва да свърши нещо, което физически не е по силите й. Или да я придружиш до тях, ако се прибира късно през нощта. Такива жестове винаги ще се харесват дори и на най-върлите феминистки, даже и те да не си го признават.
Става дума за друго. За всички условности, от които малко по малко сме се отървали и които вече неизбежно изглеждат като извадени от скрина на бабите ни, където мирише на нафталин. В света, в който живеем, те все повече стават излишно губене на време и жените все по-малко се впечатляват от тях. Защо например трябва да дадеш път на дамата? Ако много бързате за някъде и ти се спреш да й даваш път, а тя не очаква и се сбутате и се замотате, каква е ползата? Само ще изгубите ценни секунди от малкото време, което имаме всеки ден, за да свършим нещата, които трябва да свършим.
Друг пример…

Световното по футбол наближава. Мъжете се готвят да заседнат пред телевизора, заредени с бира и чипс, а жените – да забравят за мъжете си през въпросния месец. Така ли стоят нещата наистина?
Има неща, които не знаете и няма как да научите за жените... Специално за теб те повдигат леко завесата, скриваща някои техни тайни…
Жените си падат по романтиката...
При това споделени от самите тях...
Наскоро наша читателка ни даде идеята за материал на тази тема. Писмото й ме накара да се замисля за сложната и понякога невъзможна любов между мъжете и танците...