Правилата са следните:
След като вземете щангата от стойките, не трябва в никакъв случай повече да се местите. Стъпалата, седалището и главата стоят като залепнали за лежанката през цялото време до края на изпълнението на движението.
Започвайки да сваляте щангата надолу към гърдите, вие трябва да я задържите за секунда в момента, в който лостът се опре в гърдите ви.
Следва равномерно повдигане на щангата нагоре.
Разбира се, на истинско състезание ги има и сигналите на съдиите, които трябва да чувате и спазвате.
Вероятно се чудите защо пък и тук ви е нужен правилник. Не ви ли е достатъчен този за движението по пътищата? Отговорът е: Мерки за безопасност!
А всъщност знаете ли кой е най силният човек по вдигане от лег?
Представям ви Хамъра в движението вдигане от лег, човека, който ще ви накара да затаите дъх при вида на неговия невероятно голям и мощен „Bench Press” (вдигане от лег).
Той е Ивайло Капанджиев.
Ивайло Капанджиев е многократен републикански шампион по силов трибой и вдигане от лег, както и световен шампион по вдигане от лег.
М.Г.: Колко кг беше, когато започна да тренираш силов трибой (клек, вдигане от лег, мъртва тяга) и какво беше постижението ти в движението вдигане от лег?
И.К.: Тежах 73 кг, когато започнах да тренирам през 1996 г. и вдигах от лег 40 кг. Тогава бях на 13-14 години и беше голяма борба, докато сложа първите 15-килограмови дискове.
М.Г.: Какво е най-голямото ти постижение по лег и при какво тегло?
И.К.: Най-голямото ми постижение е от тази година – 292, 5 кг вдигане от лег при 112 кг лично тегло.
М.Г.: Колко пъти седмично тренираш вдигане от лег и коя е идеалната бройка повторения при тренировка за сила?
И.К.: Тренирам…