7. В Южна Африка се намира Люлката на човечеството
На половин час северозападно от Йоханесбург се намира едно място, което е наречено Люлка на човечеството и което е паметник на световното наследство на ЮНЕСКО от 1999 г.
Това са 47 000 хектара, на които е разположен цял комплекс от варовикови пещери. В тях са намерени повече човешки останки от праисторически времена, отколкото където и да било другаде, като някои от тях са на възраст 3,5 милиона години. Само в една от пещерите – Стеркфонтейн – са намерени една трета от всички човешки останки, намирани някога. (вляво – реконструкция на Австралопитекус африканус, който се смята за един от преките прадеди на съвременния човек)
8. Португалците достигат първи до Южна Африка
Малко преди испанските монарси да изпратят Колумб на запад да търси път до Индия, португалският крал изпраща Бартоломео Диаш със същата задача, само че по друг път – заобикалящ африканския континент.
Шестнадесет месеца продължава експедицията на Диаш. Той минава покрай западните брегове на Африка, достига до най-южната точка, заобикаля континента и става първият европеец, за когото се знае, че е стигнал до тези места. Диаш иска да продължи на изток към Индия, но екипажът му отказва и той е принуден да се върне. На връщане той нарича най-южната точка на Африка Нос на бурите заради бурното море, но кралят по-късно дава друго име на мястото – нос Добра надежда. Нарича го така заради добрите надежди за търговия, които откриването на морски път към Индия дава на португалците.
Португалците обаче нямат желание да колонизират новооткритите земи – климатът не е много гостоприемен, а скалистите брегове са опасни за корабите им.
Холандците обаче имат точно такова желание. От 16 до 18 век те са основните заселници на Южна Африка, след което англичаните започват да оспорват холандското господство по тези земи.
Доскорошната законна дискриминация и апартейдът…