Яйцата на Фаберже

0
450

ФабержеВъв Великденската утрин на 1885 г. към царския дворец в Петербург бърза бижутерът Карл Фаберже. Носи със себе си нещо специално, поръчано от царя, нещо, което ще направи името Фаберже прочуто…

Реклама


Великден
е най-големият празник за православните християни. Затова император Александър III е решил да направи на съпругата си Мария Фьодоровна специален подарък на този ден. Избрал е да поръча на известния бижутер Фаберже да направи за императрицата специално яйце.

Когато получава подаръка, Мария Фьодоровна вижда едно обикновено яйце, макари направено от бяло злато. Но това е само привидно. Яйцето се отваря и вътре има жълтък. Златен. Подобно на матрьошка, яйцето крие още изненади – жълтъкът се отваря и в него има златна кокошка с рубинени очи. Кокошката също се отваря и в нея има миниатюрно копие на императорската корона, направено от злато и диаманти, както и малък рубин, който императрицата да носи на верижка на врата си. Яйцето остава в историята с името „Кокошката”.

"Кокошката"

Мария Фьодоровна е очарована от изненадата. Александър III, доволен, че е зарадвал жена си, решава да превърне този подарък в традиция. Започва да поръчва на Фаберже по едно яйце за всеки Великден. Когато през 1894 г. императорът умира, неговият наследник, Николай II, продължава да поръчва яйца на Фаберже. Той дори поръчва по две – едно за съпругата си и едно за майка си. Всяко от тях съдържа в себе си различна изненада.

Фантазията на бижутера е безгранична. Той търси вдъхновение от императорския начин на живот и претворява моменти от него със скъпоценни камъни и злато. Всяко яйце си има име и разнообразието на имената показва колко различни са яйцата: „Ренесанс”, „Розова пъпка”, „Кошница с диви цветя”, „Петър Велики”, „Лебед”, „Зима”. Яйцата изобразяват дворци, яхти и дори железопътни линии. Едно от тях е в чест на престолонаследника и в него има снимка на царския син.

Известността на Фаберже расте…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here