Вси Светии
Както при много други християнски празници, и този е сложен от Църквата на дата на езически празник, в случая Сауин. През 8 век папата обявил 1 ноември за Ден на Вси светии – празник, който съществувал и преди това, но на друга дата. Целта му е да почита всички светии, които си нямат отделен празник.
Тогава според църковното броене един ден не започвал с изгрева, а със залеза на предишния, затова 1 ноември започвал надвечер на 31 октомври. Така се появила нощта на Вси светии или All Hallows’ Even (“hallow” е остаряла дума за светец, а “even” е съкратено от “evening” – вечер). Иначе казано, Хелоуин.
С течение на времето обичаите на Хелоуин се променяли и разпространявали. Днес сме най-добре запознати с американския начин на празнуване, който смесва традициите, елементи от масовата култура и един куп комерсиални аспекти. Често в тази нощ се гледат филми на ужасите, посещават се обитавани от духове места, а хората се преобличат като герои от филми и книги – чудовището на Франкенщайн и т.н.
Хелоуин се празнува и в родното място на празника – Ирландия. Там също има страшни костюми, чрез които хората трябва да се смесят с наизлезлите от гробовете си мъртъвци. Огньовете все още са важна част от празничната нощ, както и фойерверките. В град Дери пък е най-масовото организирано празнуване на Хелоуин.