Пурите присъстват в живота на хората от десет века и отдавна са символ на нещо повече от пушене – на истинска наслада. Когато сменя цигарите с пури, Джак Никълсън казва: „Единственият начин да се отървеш от един лош навик е да го замениш с един по-добър.”
Всичко започва в земите на Централна Америка и на островите в Карибско море. При археологически разкопки в Гватемала е намерен керамичен съд от около 10 в. пр. Хр., на който е изобразен човек, който пуши примитивна пура. Човекът, който донася първата пура в Европа, е Христофор Колумб. Предполага се, че двама от членовете на екипажа му са първите европейци, които опитват пури в земите на днешна Куба.
До 19 век пурите, а не цигарите, са широко разпространени в Европа. Преди производството да се механизира, във фабриките се работи на ръка. Дори и сега най-известните производители на пури продължават да ги предлагат „ръчно свити” (totalmente a mano) , което се счита за белег за високо качество.
Производството
Това е дълъг процес. Листата на тютюна се събират и се изсушават по специална технология – редуване на топлина и сянка, чиято идея е да се намали съдържанието на захар и вода в листата, без те да се развалят. Това е само първият етап на обработката, който отнема между 25 и 45 дни.
Втората част на производството е ферментацията. Целта на тази част е всяко листо да изсъхне бавно. През цялото време се контролират температурата и влажността, за да не спре ферментацията и да не се стигне до гниене или разпадане на листата. Именно на този етап се извличат вкусът и ароматът на всяко едно листо.
След като листата изсъхнат както трябва, те се сортират по външност и качество в две групи – за пълнеж на пурата и за завиване. През цялото време листата се държат много внимателно, овлажняват се и се проверяват много пъти, за да се запази качеството на всяко отделно листо.
Завиването на ръка е следващата стъпка от майсторската работа. Опитният работник може да завие стотици качествени и почти еднакви пури за един ден. По време на завиването листата се навлажняват и след това се слагат в дървени кутии, за да изсъхнат. Тогава режат краищата им, за да станат всички пури в кутията с еднакъв размер.
След това пурата може да престои десетилетия…