След американската революция (1775-1783) Коледата отново била недолюбвана, тъй като я смятали за английски обичай. Тук отново се намесили писателите – Коледата била реабилитирана след няколко къси разказа на Уошингтън Ървинг (1819 и 1850), в които той разказва за коледните обичаи, които е наблюдавал в Англия – семейна хармония, мир и любов. Според някои писателят си е измислял, но това не попречило на читателите да започнат да изпълняват описаните обичаи. През 1870 американците признават Коледата за официален празник.
20 век
По време на Първата световна война Коледата била на почит дори на фронта – през 1914 между немските и английските войски във Франция се установило коледно примирие. При това събитието станало съвсем спонтанно – войниците и от двете страни спрели огъня и вместо това запели коледни песни… Това започнало на 25 декември и продължило няколко дни. Има даже едно описание на футболен мач между окопите, в който немският 133-и кралски саксонски полк победил британския северношотландски полк с 3:2! Не се знае дали наистина е било така, все пак на историята не винаги може да се вярва, ама кой знае…
Коледа днес
От всички празнични аспекти на Коледата, може би най-широко приетият и най-универсален за всички страни, където се празнува този празник, са подаръците.
Малко преди Коледа, а и по време на самите празнични дни, навсякъде има огромен скок на продажбите. Хората купуват какво ли не – подаръци за близките си и за себе си, коледна украса, коледни лакомства… Всичко това започва много преди самата Коледа, като рекордьор в ранното изваждане на коледни продукти е Великобритания – там можеш да си избереш коледен ботуш още през септември!
Може би се питаш защо дотук говорим най-вече за коледните обичаи на англоезичния свят. Ами, харесва ли ни или не, факт е, че именно тези традиции са най-широко известни – от многобройни филми, книги и т.н.
Но това далеч не означава, че няма да прочетеш и за други коледни обичаи – в следващия ни материал ще се разходим по света и у нас, за да видим кой как празнува…