Коледа – началото

0
622

Коледа?

Реклама

Започва нашата специална, суперактуална серия статии за различните аспекти на Коледата! Ще стигнем и до полуголите Снежанки, обещаваме! Но всичко по реда си. Като начало, ще се поровим из дебрите на историята, за да разберем откъде идва Коледата…

Коледният празник, какъвто го познаваме днес, е резултат от натрупването на много традиции. А най-забавното е, че някои от тях даже не са християнски…

Идеята на този християнски празник е да се отбележи раждането на Исус Христос. Разбира се, датата на рождението му няма как да се знае – все пак говорим за събития отпреди 2000 години. Затова, когато през четвърти век първите църковни дейци се събрали да обсъдят кога да е този празник, им се наложило да изберат датата по някакъв друг критерий. И те решили да използват наложилите се вече римски езически традиции и да „насрочат” Коледата около дните на римските Сатурналии, които се провеждали между 17 и 21 декември.

Първото споменаване на 25 декември като рождена дата на Христос датира от 354г. Постепенно почти всички християни възприели тази дата за коледния празник, без арменците и руснаците, които празнуват на 6 януари – датата на кръщенето на Исус, както и ден на Трите влъхви.

Римляните

Сатурналиите са празненства, провеждани в древния Рим в чест на бога на земеделието Сатурн (гръцкия Кронос). Времето на празника се свързва със зимното слънцестоене. Първоначалният повод за него било построяването на храма на Сатурн, което станало на 17 декември. С течение на времето обаче римляните решили, че могат да прекарват повечко време в празненства, и така Сатурналиите се проточили цяла седмица, до 23 декември.

Сатурналиите в древен Рим

Много интересен е фактът, че древните римляни си разменяли малки подаръци по време на тези празненства – традиция, която следваме и до днес, на нашата Коледа. Прочутите със своята слабост към всякакви забавления римляни правели и нещо друго по време на Сатурналиите – легализирали хазартните игри за цялата седмица на празниците. Не че през другото време имало проблем да заложиш едно-друго!

Като цяло идеята на хепънинга е ясна – много ядене, много пиене и много… веселба! (Ах, ти, помисли си, че ще кажа „оргии”, нали? Бедните римляни, като са ги набедили, че живеят в перманентна оргия, никой не вярва, че просто залагат джобните си на зарове!) Да, ама… Няма как. Трябва да кажем истината. Освен всичко останало, по време на Сатурналиите имало повсеместно пиене до безпаметност и невероятни оргии…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here