Book Search има подкрепата на много издателства, автори и библиотеки, включително Cambridge University Press и Wisdom Publications. Някои автори обаче съдят Google твърдейки, че това нарушава правата им. От Google отричат, тъй като потребителите имат достъп до малка извадка от защитените чрез авторско право материали.
Брустър Кале, основател на Internet Archive в Open Content Alliance, твърди, че Google може би се опитват да "заключат публичния домейн" като направят собствени копия на творби, чиито авторски права са изтекли, а това включва повечето от книгите по света.
Кале твърди, че дигитализирането на книгите има огромно значение за запазването на материалите и за осигуряването на по-голям достъп до тях. Той се съмнява обаче дали Google ще сподели творбите, които цифровизира, с другите търсачки: "Ние вярваме, че трябва да има много библиотеки, много издатели, много търсачки, много типове потребители с различни гледни точки" казва Кале.
Джон Прайс Уилкин, асоцииран библиотекар в Мичиганския институт, нарича позицията на Кале "теоретична": "Нашите томове са напълно отворени в смисъл, че хората могат да ги намерят, четат, използват и правят всички неща, които биха искали – както с научни цели, така и просто за удоволствие.”
В стаята, в която работи Мичъл, заедно с още една библиотекарка, температурата винаги трябва да е около 15 градуса. Това е необходимо, защото става дума за стари и ценни книги.
{gallery}actualno/news/ebooks_google/book_search{/gallery}
Всяка от двете жени има леко наклонена маса с подвижна средна част, която обгръща и задържа книгата, докато две камери заснемат страниците. Понякога жените слушат музика или онлайн новини, но по-често работят в пълна тишина, нарушавана само от кликовете на компютрите и скенерите.
Мичъл снове със стола си на колелца между скенера и компютъра. Обръща страница след страница и снима. След като снимките стигнат компютъра, качеството им се подобрява с помощта на Omniscan – софтуер за сканиране на книги, разработен от германската фирма Zeutschel GmbH.
Един последен клик изпраща цифровизираната книга в Google за оптично разпознаване на знаците, което позволява търсене в текста. След това Google връща едно копие от книгата на библиотеката, а друго публикува в Мрежата.