Божественото начало
Като стана дума вече за религия, трябва да кажем, че попфолкът е дълбоко вярващ и искрено религиозен. Темата за Бога присъства почти толкова, колкото и тази за любовта. Ето откъс от „Моля се” на Борис Дали:
Цяла нощ се моля и с господ си говоря,
Ми… Тук нямам какво да кажа, освен че за състоянието на лирическия герой, който си говори с Господ, има две възможни обяснения. Или той е наследникът на библейските пророци, на които Бог им се е явявал насън, или има сериозни проблеми, за които се нуждае от специализирана помощ.
Пак на Господ се моли Рени в „Жалко, че не може”:
Мъж да съм, Боже!
Тук имам да кажа две неща. Първо, откакто хората са измислили операции за смяна на пола, героинята спокойно може да стане мъж и за повече от ден и няма защо да занимава Господ с проблема си. Второ, проблемите на сексуалната идентичност при героинята явно са доста дълбоки, защото надолу четем:
Само мене всяка ще желае!
Горкото момиче. Дано събере парички от участия – покрай изборите например все ще се вреди да излее някъде мъката си срещу пари – и да се изпълни детската й мечта да стане мъж…
Раздялата
Това е любим мотив на попфолка. Андреа се справя по свой начин с проблема в „Като непознат”:
Като непознат отмини, ако пак се срещнем,
Ако е с всичкия си, лирическият герой определено ще я отмине. Представете си само, че на улицата ви среща някаква жена с очевидни проблеми и започва да ви крещи: „Остани!”. Кой нормален мъж не би избягал, правейки се, че не познава въпросната особа? Така че изоставената девойка може да бъде спокойна. Бившият й възлюбен определено ще се направи, че не я познава, даже без тя да го съветва.
Поезията и подборът на изразните средства…