Тези малки детайли са една от малкото възможности да бъдем оригинални, когато сме облечени официално. Освен като основно „бижу” към строги костюми обаче, копчетата за ръкавели могат да се използват и като аксесоар с по-неофициални дрехи.
За разлика от повечето мъжки бижута, копчетата за ръкавели са се родили не заради практическа нужда, а като украшение. Това се е случило още през Средновековието. Но едва през 19 век те стават популярни, защото тогава се появяват така наречените „френски маншети”.
Френските маншети (маншет – най-долната, по-твърда част на ръкавите на една риза) се отличават от останалите по това, че са двойни и се носят прегънати нагоре. Именно с този тип ризи започват да се носят копчета за ръкавели.
За да има смисъл от копчетата за ръкавели, ризата трябва да е без копчета на ръкавите – вместо копче и илик, на маншетите има само два илика. Има и ризи, които са едновременно и от двата вида – те имат илик от едната страна и илик и копче от другата.
Какъв е смисълът?
Очевидно с копчета е по-удобно, защо тогава ни трябва да стягаме маншетите на ризата с копчета за ръкавели? Просто е по-официално. Този аксесоар се свързва с много официалното облекло, а и дава възможност за по-оригинален завършек на една риза, отколкото са копчетата. Освен това копчетата за ръкавели се правят и по поръчка, могат да имат монограм и т.н.
Как се слагат...