Мъжкото онлайн списание
Анти-скука » Интересно » Липсата на сън - Страница 3
Липсата на сън - Страница 3
Петък, 19 Септември 2008 03:34 Написано от Vratovrazka.bg   

Замъглено зрениеМоже ли да се умре от липса на сън

Въпреки че не се умира при наблюдаваните научни експерименти, когато този метод е използван за мъчения, има смъртност. Също така, при експерименти с плъхове, държани будни три седмици, резултатът е смърт.

Един от първите световни рекорди по време, прекарано без сън, е на Ранди Гарднър. През 1964 г., тогава на 17 години, той прекарва 264 часа (11 дни) буден, без да си помага с някакви стимуланти. По време на експеримента Ранди страдал от видения и халюцинации, особено към края, мислейки един пътен знак за човек. Имал параноя, липса на концентрация, проблеми с паметта. След Ранди има и други опити, които продължават по-дълго, но Гинес не ги признава, защото такива експерименти могат да се окажат вредни за здравето.

Защо спим?

Учените не са съвсем единодушни по въпроса, но най-логичният и широко разпространен отговор е: за да се възстановим и физически, и психически от свършеното през деня. Състезателите по маратон например спят значително по-дълго няколко дни след бягането. От друга страна, някои неща се случват в тялото ни само по време на сън – например отделянето на растежния хормон. Затова малките деца спят повече.

Едно е сигурно – ако не ни се налага, не е добре да си правим експерименти с липсата на сън. Според някои проучвания в САЩ именно тя е една от причините за широко разпространения там проблем с наднорменото тегло.

Още по темата: какво правят членовете на нашия форум, когато не могат да заспят.



 

Подобни статии

Хотел на дъното на морето

В кораловата лагуна на един от островите Фиджи... [още]
Плаващо кино в Тайланд

Комплексът се казва Archipelago Cinema... [още]
Коледните подаръци, които да не й подаряваш

Има някои неща, които и най-влюбената жена трудно ще ти прости... [още]
Електронната музика

Електронната музика е твърде разнообразна и човек трудно се ориентира в многото... [още]

Последно добавени:

Визитка от бетон

Нещо оригинално... [още]
Изкуство върху мръсни автомобили

Скот Уейд е художник от Тексас, който рисува по прашните стъкла... [още]
Intimacy 2.0: хора, технологии и голота

Дрехи, които стават прозрачни в зависимост от настроението... [още]
Как би изглеждал Google преди 30 години

Назад във времето на примитивните компютри... [още]



За нас:

  • Vratovrazka.bg - онлайн списание само за мъже!
  • Защото ние сме мъже. Нека се забавляваме заедно!

Авторско право:

©2006-2009 „Уеблинк Медиа“ ООД Всички права запазени. Всички текстове и изображения, публикувани в vratovrazka.bg са собственост на „Уеблинк Медиа“ ООД и техните партньори и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права. Използването и публикуването цялото съдържание на сайта или на част от него без разрешение/откупено авторско право от „Уеблинк Медиа“ ООД е забранено. Условия за ползване.

За реклама

reklama@vratovrazka.com

тел: +359895795740

Допълнителна информация