И все пак, ако се прегледат фактите и се направят сравнения с историческите иновации от преди хиляда, хиляда и нещо години, резултатите за пореден път водят към китайците. (Също както при вратовръзката, сладоледа и много други работи.) Все пак не е съвсем сигурно откъде е тръгнал фитилът, защото сместа от сяра, дървени въглища и селитра била позната и на древните гърци по същото време, а и на римляните малко по-късно.

Поради липсата на достатъчно химични познания процесът на създаване на барута в началото бил продължителен експеримент, изпълнен с десетки инцидентни експлозии и пожари. Прогресът бил бавен. През 1540г. била публикувана книга, наречена “Пиротехника”. Тя била голям помощник за всички, заели се да бъркат барут и побъркали се от страх пред опасното вещество. Наръчникът на ВаночиоБирингучио бил преиздаден девет пъти през следващите 138 години.

Европейците изобретили модерния барут без пушек през 1880г., следвани от американците през 1890г. Тези смески били съставяни от хора с истински познания по химия. Първите идеи за безпушечни експлозии били базирани на участието на нитроглицерин като основна съставка. Той обаче бил прекалено горещ за стрелците, които го носели в двуцевките си. Проблемът бил разрешен с идеята за нитроцелулозата.
Новите вещества...